EğitimMilliyet

Koronavirüsle birlikte toplumda şiddet de yayıldı

“Pandemide Şiddet” Sempozyumu’nda konuşan Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu da pandeminin yarattığı koşullar nedeniyle toplumda şiddetin arttığını söylüyor. İnsan davranışlarını değiştirmek için cezaların yetersiz bir yöntem olduğunu belirten Şalcıoğlu, “Ceza bir davranışı çok zor azaltıyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren şiddeti norm dışı bırakan bir yetiştirme tarzı geliştirmek; şiddete karşı kategorik bir tavır almamız gerekiyor. Bunun da tohumlarının çocuklukta atılabileceğini düşünüyorum” diyor.

Sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve sözel şiddetin de arttığını vurgulayan Şalcıoğlu, şiddeti kolaylaştıran önemli bir unsurun ötekileştirme olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Maalesef sağlık çalışanları pandemiyle eşleştirildiği için potansiyel Covid-19 taşıyıcıları olarak görülüyorlar ve bu yüzden ötekileştirmeye maruz kalıyorlar, damgalanıyorlar. Bu, psikolojik bir şiddettir. Diğer yandan pandeminin sağlık sistemi üzerine bindirdiği yük yüzünden zorda kalan sağlık çalışanlarına hastalar öfkelenerek fiziksel şiddet gösteriyor. Ne psikolojik şiddet ne de fiziksel şiddet kabul edilebilir tepkiler değil. Sağlık çalışanları ruh sağlığı açısından önemli bir risk altında.”

BM verilerine göre son bir yıl içinde, pandemiyle birlikte 243 milyon kadın şiddete uğradı. Bu duruma dikkat çeken Şalcıoğlu, şunları söylüyor: “Özellikle eşe yönelik şiddetin artığını görüyoruz. Ülkemizde kadına şiddette bir artış görülmediği belirtiliyor. Oysa, araştırmalar gösteriyor ki ev içerisinde şiddet gösteren bulunduğunda kadınların yardım hatlarını arama ihtimalleri düşüyor. Dolayısıyla şiddetin aslında arttığını düşünmek daha mantıklı. Çocuğa yönelik şiddet de artıyor.”

Devamı için Kaynak: Milliyet

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün