BtcHaberEKONOMİKriptoPara

Doç. Dr. Ayben Koy ve Dr. Bora Erdamar, TCMB Dijital Para Birimi ve Kripto Para Düzenlemeleri Hakkında Konuştu

Abone Ol:google-news

0

07/04/2021

Geçtiğimiz haftalarda Hazine Bakanlığı, Ekonomi Reform Takvimi’ni yayınlamış ve TCMB’nin dijital para birimi için 31 Aralık 2021 tarihini vermişti. 

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans ve Bankacılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayben Koy, konu hakkında Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulundu. Ülkelerin CBDC (merkez bankası dijital para birimi) projelerine hız verdiğini söyleyen Koy şunları söyledi:

“Geçmişte kripto paralara yönelik kısıtlamalar ön plandayken, günümüzde aynı teknolojiyi kullanan CBDC’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerce hızlıca projelendirildiği görülüyor.”

Dünya çapındaki CBDC gelişmelerine dikkat çeken Koy, TCMB ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin bu konudaki adımını gerekli ve doğru bir adım olarak niteledi:

“Türkiye’de kamunun finans sektöründe blokzincir teknolojisinin kullanımına yönelik adımları yeni değil. Diğer yandan uluslararası rekabet, bu alanda çalışmaların hız kazanmasını önemli hale getiriyor. Bu çalışmaların Cumhurbaşkanlığınca da dile getirilerek desteklenmesini önemli, gerekli ve yerinde buluyorum.”

Mevzuatta Düzenlemeye İhtiyaç Var

Koy ayrıca mevzuatta da düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, hamleleri ile kripto para dünyasında ses getiren Visa, Mastercard ve PayPal’a dikkat çekiyor:

“Visa, Mastercard ve Paypal’ın ödeme sistemlerinde kripto para kullanımına yönelik yapmış oldukları açıklamalar ve aldıkları destekleyici kararlar, düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Her geçen gün blokzincir teknolojisinde yeni kripto paraların işlem görmeye başlıyor olması ve yatırımcıların yoğun ilgisi bu ihtiyacın diğer bir boyutu.”

Koy bankalar ve hesaplarından kripto para bulunduran işletmeler hakkında da konuştu. Koy konu ile ilgili şunları söyledi:

“Hesaplarında kripto para bulunduran işletmelerin muhasebe süreçleri ise ayrı bir tartışma konusu. Özetle, mevzuatta gereken düzenlemeler çok yönlü olarak hayata geçirilmeli. Yalnızca yatırım, vergi gibi konularla sınırlı olmamalı. Kripto para piyasasındaki fiyat ve hacim yönünden gelişmeler, piyasanın hızlanarak büyüdüğünü gösteriyor. CBDC projeleri, ödeme hizmeti sağlayıcı kurumların açıklamaları gibi çok sayıda gelişme bu piyasaları olumlu etkiliyor. Fiyat hareketlerindeki oynaklık, yatırımınızın bir gecede katlanabileceği gibi, kaybolabileceği anlamına da geliyor. Yatırımcılar, birikimlerinin tamamını bu riskli araçlara yönlendirmemeli ve gelecekte sınırlı sayıda kripto para biriminin ödeme sistemlerinde yer alacağı beklentisi göz ardı edilmemeli.”

Son Derece Kritik

Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma Uygulama Merkezi Direktörü Dr. Bora Erdamar da düzenlemelerin Türkiye’nin finansal istikrarı için son derece kritik olduğunu berlitti. Erdamar şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz adına kripto paralar ile dijital para ekosistemlerine entegrasyonun stratejik bir yol haritası ile sağlanmasının ve bu alanda kendi projelerimizin hayata geçirilmesinin ne kadar önemli olduğunu önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlayacağız. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından koordine edilen, İstanbul’un bir teknoloji ve finans üssü olmasına yönelik çalışmalar, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TCMB ile sürdürülen dijital para projesi, ülkemizin finansal istikrarı ve finansal hürriyeti açısından son derece kritik. Öte yandan, dijital euro için en az 4 yıl sonrası hedeflenmişken, dijital TL için de konunun aceleye getirilmeden dünyadaki örneklerinin iyi analiz edilerek ele alınmasını bu alandaki potansiyelin tümüyle hayata geçirilmesi açısından çok önemli buluyorum.”

Devamı için Kaynak: Btchaber.com

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün