GündemTRT HABER

Bakan Soylu: Deprem anında devreye girecek iletişim sistemi geliştiriyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında düzenlenen ‘Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü İmza Töreni’ne katıldı.

Soylu, AFAD’ın 4 buçuk yıl önce İçişleri Bakanlığına bağlı olmadığını ve bağlandıktan sonra Türkiye’nin bir başından diğer başına bağlantı kurmak için çalıştıklarını anlattı.

Soylu, “81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk, bize belli bir süre sonra cevap verdiler. Şu anda bir imkansızı başarmanın mutluluğu içindeyim. Birleştirilemez denilen, yazılımlar birleştirildi. Kurarken de her kurum ayrı bir öncelik belirleyerek kurmuştu. Dün itibarıyla arkadaşlarımız buradan direkt Ağrı’ya ulaşabileceğimiz ve onların birbirleriyle çalışabileceği sistemi çalıştırdılar” dedi.

“İstanbul’da toplanma alanını 5 bin 426’ya çıkardık”

Daha sonra deprem konusunda alınan tedbirlere değinen Bakan Soylu, İstanbul’da toplanma alanı sayılarını artırdıklarını ifade ederek, “İstanbul’da 2 bin 900 olan toplanma alanını 2-3 ayda 5 bin 426’ya çıkardık. Kişi başına düşen toplanma alanı 1,29 metrekareydi, bunu 2,85 metrekareye çıkardık. Daha da artırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Depreme karşı akıllı telefon uygulaması geliştirdik”

Ayrıca depreme kaşı akıllı telefon uygulaması geliştirdiklerini dile getiren Soylu, “Afet oluyor herkes sokağa çıkıyor, telefonlara sarılıyor. Telefonlar kilit, yollar kilit. Bu konuda beraber iletişimi sağlayabileceğimiz bir sistem için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile oturduk ve operatörlerle bir araya geldik. Operatörlerimizin ve bakanlıklarımızın içinde olduğu adım attığımız yeni bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Bu uygulama, deprem anında hemen devreye girecek ve kişiyi toplanma alanına götürecek. Yine acil kodlu aramalar bu uygulamadan sağlanabilecek. Telefonun kullanan kişi enkaz altındaysa, enkaz altından sinyal verebilecek” dedi.

“Tüm kurumlarımızı 7,0’ın üzerindeki depreme hazırlıyoruz”

Soylu, afet bilincini yükseltmek için çalıştıklarını ve 2021 yılını afet eğitim yılı olarak belirlediklerini hatırlatarak, “Bu afetler bize eğitimleri artırmamızı öğretti. Polis arama ve kurtarma birimini kurduk ve bine yakın polise bu eğitimler verildi. Emniyet 10 bin kapasiteli modern mutfak yaptı. Kendimizi ve tüm kurumlarımızı 7,0’ın üzerinde bir depreme hazırlıyoruz. Bu konuda riski azaltacak tüm adımlarımızı atıyoruz. 7,0 ve üzerindeki depremler hepimiz için bir risk oluşturuyor. Bundan dolayı bunu öteleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, 14 bakanlığın bakan yardımcıları ile protokol imzaladı.

 

Source : TRT HABER

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün