GündemTRT HABER

Bakan Varank: Şubatta bir aşı daha faz aşamasına geçecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın COVID-19 Türkiye Platformundaki bazı aşı ve ilaç projelerinin toksisite testlerinin yapıldığı laboratuvardaki çalışmaları yerinde inceledi.

ODTÜ Teknokent OSTİM Merkezi’ndeki Kobay Deney Hayvanları Laboratuvarı AŞ’yi ziyaret eden Varank, şirketin kurucusu Veteriner Hekim Begüm Buğdaycı Açıkkol’dan yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Varank, buradaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Kobay A.Ş’nin Türkiye’nin ilk özel sektör GLP (iyi laboratuvar uygulamaları) sertifikalı laboratuvarı olduğunu söyledi.

COVID-19’un tüm dünyada bir sorun olarak ortaya çıkmasıyla, ülke olarak virüsle mücadele için bilimsel çalışmalar yaptıklarına işaret eden Varank, bu kapsamda Türkiye’deki bütün kabiliyetleri harekete geçirdiklerini vurguladı.

Varank, devam eden ilaç ve aşı çalışmalarının önemli bir ayağını toksisite testlerinin oluşturduğuna dikkati çekerek, “Bunları yapabilmeniz için birtakım standartları olan tesislere ihtiyacınız var. Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanun’a dayalı İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nde buna benzer bir altyapıya sahibiz. Sağlık Bakanlığımız da bu şekilde GLP sertifikası olan toksisite testlerini yapabilen bir tesise sahip ama biz gördük ki aslında Türkiye’de de bu alana yapılmış bir özel sektör yatırımı da var.” diye konuştu.

“Faz-1 aşamasına geçmek için bu testlerin ara sonuçlarının neticelenmesi gerekiyor”

Laboratuvarda gerçekleştirilen çalışmalara değinen Varank, şu bilgileri verdi:

“Virüs benzeri parçacıklara dayalı dünyadaki en inovatif aşı çalışmalarından birinin toksisite çalışmalarını GLP sertifikasını almış bu tesiste yapıyoruz. Bu aşıyla ilgili Faz-1 aşamasına geçmek için bu testlerin ara sonuçlarının neticelenmesi gerekiyor. İnşallah planladığımız şekilde bu ay sonunda veya şubat ayının başında bu test sonuçlarının olumlu olmasıyla, TİTCK’nin de onayıyla Türkiye’de bir aşı çalışması daha faz aşamasına geçmiş olacak. Sağlık Bakanlığımız da konuyu çok sıkı takip ediyor.”

“Bilimsel alanda büyük kabiliyetlerimiz var”

Varank, tesisin bir genç girişimcinin fikriyle ortaya çıktığını söyleyerek, “Türkiye’de özel sektörün böyle stratejik bir alana yatırım yapmış olması, dünyadan bu firmayla çalışmak için tekliflerin gelmesi benim de merakımı cezbetti. Bu tesisleri gördüm, GLP sertifikalarını almalarından dolayı kendilerini tebrik ettim.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin bilimsel alanda büyük kabiliyetleri olduğunu, bunun aşı ve ilaç çalışmalarında görüldüğünü vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki hep beraber ayağa kaldırdığımız kapasiteyle beraber önümüzdeki dönemde ülkemizi sağlık alanında da güçlü bir ülke olarak görebileceğiz. Ankara’da böyle bir tesisin bulunmasından ve bir genç girişimci tarafından hayata geçirilmesinden memnuniyet duyuyorum. Burada diğer aşı çalışmalarıyla ilgili de testler yapılıyor. Böyle tesislerin sayısını artırarak tüm Türkiye’ye ve bölgeye hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Source : TRT HABER

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün