Gündem

Dördüncü Rus aşısı Sputnik Light’ın tescil süreci tamamlanmak üzere

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen iki bileşenli Sputnik V aşısının tek bileşenli versiyonu olan Sputnik Light aşısının şu anda Sağlık Bakanlığı’nda tescil sürecinden geçtiğini kaydetti.

Koronavirüse karşı aşıların üretimi ve dolaşımı konulu toplantıda konuşan Mişustin, “Dördüncü yerli aşı olan Sputnik Light halihazırda Sağlık Bakanlığı’nda tescil işlemlerinden geçiyor” dedi.

Sputnik Light  aşısının toplu aşılama sırasında yardımcı olacağını belirten Mişustin, “Aşılama programına dahil edilmesi, aşı olacak vatandaşlarımızın sayısını artırmamızı sağlayacak” diye konuştu.

Sputnik Light, Sputnik V gibi antikor üretmesi için vücuda virüsün genetik kodlarını taşıyan bir viral vektör aşısı. Söz konusu genetik kod, insan adenovirüsü içinde vücuda aktarılıyor. Aşının bağışıklığı yükselten ikinci dozu ise bulunmuyor.

Şubat ayında, Gamaleya Araştırma Merkezi Başkanı Aleksandr Gintsburg, Sputnik Light aşısının 4-5 aya kadar bağışıklık sağlayacağını, etkisinin yaklaşık yüzde 85 oranında olacağını kaydetmişti.

Daha kısa süreli bağışıklık oluşturan Sputnik Light aşısının, vaka sayılarının çok yüksek olduğu ülkelerde geçici bir çözüm olarak kullanılması bekleniyor.

Devamı için Kaynak: SPUTNIKNEWS

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün