Gündem

Lukaşenko: Rusya’dan belli, Belarus’u sarsıp sallamaya devam edecekler

Belarus’ta Genelkurmay Başkanı Aleksandr Volfoviç’i Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevine atayan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkeyi ‘sarsıp sallama’ komplolarının devam edeceğini, bunun şimdiden Rusya’dan belli olduğunu söyledi.

Devletin haber ajansı Belta, Lukaşenko’nun konsey toplantısında yaptığı konuşmayı şöyle aktardı:

“Zor zamanlar geçiriyoruz. Bizi sarsıp sallayacaklar. Bunu şimdiden Rusya’da görebiliyorsunuz. Biz Rusya yönetimi ile birlikte bunu geçen yılın ortalarından beri biliyorduk. Bizim için, onlar için bu, beklenmedik bir durum değil. Ancak yine de bu zor zamanlarda içerideki ve özellikle dışarıdaki karşıtlarımıza karşı koymayı öğrenmeliyiz.”

Güvenlik Konseyi Sekreteri’nin Devlet Başkanı’nın güvenlik güçleriyle çalışmasından sorumlu baş yardımcısı olduğunu hatırlatan Lukaşenko, Volfoviç’in Belarus’ta son zamanda yaşanan tüm olayların merkezinde olduğunu belirtti:

“Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı güçlerle özellikle seçimlerin arifesinde ve sonrasında sınırlarımızda Anavatanımızı korumak için önlemler planladık. Bunu herkes hatırlıyor. O zamanlar askeri birliklerimizi oldukça başarılı şekilde konuşlandırdık. Ve ülkemize yönelik iyi niyetten uzak saldırı ve başımıza gereksiz sorunlar sarma girişimlerini bastırarak karşılık verdik. Yani son zamanlarda sizi uygulamada çok yakından görmüş oldum.”

Belarus’ta 9 Ağustos’taki tartışmalı devlet başkanlığı seçimlerinden sonra Aleksandr Lukaşenko 6. dönem üst üste koltuğa oturmuştu.

Seçimlerin adil ve şeffaf olmadığını, sonuçların hileli olduğunu öne süren muhalefet ise seçimlerin tekrarlanması için özellikleri haftasonlarında başkent Minsk’in çeşitli bölgelerinde ve diğer bazı kentlerde neredeyse 6 aydır gösteriler düzenliyor.

Devamı için Kaynak: SPUTNIKNEWS

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün