GündemNTV

Pamela Anderson’dan ABD’ye iade talebi reddedilen WikiLeaks kurucusu Julian Assange’a destek: Mücadele bitmedi

Pamela Anderson'dan ABD'ye iade talebi reddedilen WikiLeaks kurucusu Julian Assange'a destek: Mücadele bitmedi

Londra’da hapis tutulan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade talebinin reddedilmesi üzerine Pamela Anderson’dan destek mesajı geldi. Ünlü oyuncu, “Bizi izlemeye devam edin, mücadele bitmedi, ama nefes almak için umut verici bir an” dedi.

Sahil Güvenlik dizisi yıldızı Pamela Anderson, Londra’da hapiste tutulan WikiLeaks kurucusu arkadaşı Julian Assange’ın ABD’ye iade talebinin reddedilmesi üzerine duygularını sosyal medyadan paylaştı.
Mahkemede, ABD’de casusluk suçlamasıyla karşı karşıya olan Assange’ın denizaşırı ülkeye gönderilirse intihar edebileceği savunularak iade talebi reddedildi. Bölge yargıcı, Assange’ın ruh sağlığının bozulması tehlikesi ve intihar riski gerekçeleriyle talebi geri çevirdi. Ancak ABD’li yetkililer karara itiraz edeceklerini duyurdu.
Bunun üzerine, son yıllarda Assange’ın açıkça savunucusu olan Anderson, Twitter’dan destek mesajı paylaştı.
“MÜCADELE BİTMEDİ” Anderson, “Sevgili arkadaşım Julian Assange için özel bir gün doğumu (iade edilmedi). Bizi izlemeye devam edin, mücadele bitmedi, ama nefes almak için umut verici bir an” ifadesini kullandı.
“BEN JULIAN ASSANGE’IM” Bu, ünlü oyuncunun Assange ile ilgili ilk çağrısı değil. 53 yaşındaki yıldız, geçen ay, elinde “Julian Assange’ı Avustralya’ya ülkesine getirin” yazılı bir döviz tuttuğu bikinili bir fotoğrafını yayınlayarak Donald Trump’ın dikkatini çekmeye çalışmıştı. Paylaşımında yer alan bir başka fotoğrafta Anderson, “Ben Julian Assange’ım” yazan dövizi taşıyordu. Ünlü oyuncunun mesajında da Trump’a hitaben, “Lütfen Assange’ı affedin” yazıyordu.
Anderson daha önce ise Assange için açık mektupla Donald Trump’tan af talep etmişti. Ekvador tarafından sığınma hakkı kaldırılıp Londra Büyükelçiliği’nden İngiliz polisine teslim edilen Assange’ın ilk ziyaretçisi de Anderson olmuş ve cezaevine üzerinde ifade özgürlüğünü savunan yazıların bulunduğu bir battaniyeye sarınarak giderek Assange’ı ziyaret etmişti.
Assange, 10 yıl önce WikiLeaks üzerinden sızdırılan askeri ve diplomatik belgeleri yayınlaması nedeniyle 17 casusluk ve bilgisayar korsanlığı suçlamasıyla karşı karşıya. Assange ABD’de kendisine yöneltilen 18 ayrı suçlamadan yargılanır ve suçlu bulunursa 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.
KEFALETLE TAHLİYE TALEBİ YAPILACAK Assange’ın avukatları, 49 yaşındaki Avustralyalının gazeteci olarak hareket ettiğini, Irak ve Afganistan’daki ABD askerlerinin suçlarını açığa çıkaran sızdırılmış belgeleri yayınlanmasının ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini savunuyor. iade talebinin reddedilmesinin ardından, son bir yılı geçirdiği Belmarsh Cezaevi’ne götürülen Assange’ın avukatları, çarşamba günü müvekkillerinin kefaletle tahliyesi için başvuru yapacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün