GündemNTV

Rize’nin ‘Pisa Kuleleri’ne tahliye

Rize'nin 'Pisa Kuleleri'ne tahliye

Rize’de dolgu zemin üzerine 30 yıl önce inşa edilen ve zeminde meydana gelen kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan 4 bina tahliye ediliyor. ”Pisa Kuleleri” diye anılan riskli binalar tahliyelerinin ardından yıkılacak.

Taşlıdere Mahallesi’nde deniz dolgusu ve heyelanlı tabaka üzerine yaklaşık 30 yıl önce inşa edilen 72 daireli 3 blok ile yanlarında yer alan 6 katlı 24 daireli bir başka binanın zemininde kayma meydana geldi.
Kayma nedeniyle yan yatmaya başlayan binalar, bölgede ”Pisa Kuleleri” diye anılmaya başlandı.
Her geçen gün binalardaki eğimin arttığı dikkat çekiyor.
Gün geçtikçe binalardaki eğim artarken, 24 daireli bina ile bitişiğindeki bina arasında boşluk oluştu.
Yüzde 6 dolayında eğim olduğu belirlenen yapılar, sahipleri tarafından demir direklerle güçlendirilmeye çalışıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Rize Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile başlatılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında 4 binanın da yıkımına karar verildi.
Binalar için hak sahiplerine, tebligatlar yapıldı. Sahipleri tarafından tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra binaların yıkımına başlanacak.
Pisa Kuleleri gibi yana kayan binada dairesi olan Hatice Bayrak, “Büyük tehlike vardı. Yıkım kararının alınmasıyla rahatladık. Biz bu binalar için çok çalıştık çabaladık, emeklerimiz boşa gitmesin, haklarımız verilsin” dedi.
Şaban Usta ise “Binalar, çok fazla yana doğru kaydı. Büyük bir tehlike içerisinde yaşıyorduk. Devletimiz yerinde bir yıkım kararı verdi. Hak sahiplerinin mağdur olmadan bu süreci atlatmasını umuyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün