Gündem

Rusya’dan Estonya’ya yanıt: Bir Estonyalı diplomat ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus diplomatın Estonya’dan sınırdışı edilmesine yanıt olarak bu ülkenin Moskova Büyükelçiliği’nden bir diplomatın ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini ve sınır dışı edileceğini kaydetti.

Zaharova, “Bir süre önce yemin ederek görevine başlayan yeni Estonya hükümeti, belki de Washington ve Brüksel’e bu şekilde sadakatini göstermeye çalışarak hiçbir haklı neden göstermeden Tallinn’deki Rus Büyükelçiliği diplomatını ‘istenmeyen kişi’ ilan etti. Diplomatımız kültür, eğitim, yani iş birliğinin hala devam ettiği alanlarla ilgileniyordu” dedi.  

Zaharova, Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesinin kararlılıkla protesto edildiğine vurgu yaparak, “Rusya’nın yanıtı gecikmedi, Estonya’nın Moskova Büyükelçisi çağrıldı, sert bir protesto notası verildi ve Estonya diplomatik misyonunun diplomatlarından birinin sınır dışı edileceği iletildi” ifadesini kullandı.  

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bunun Moskova tarafından daha önce alınmış bir karar olmadığının, bir yanıt niteliği taşıdığının altını çizdi.  

Devamı için Kaynak: SPUTNIKNEWS

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün