Gündem

Teksaslılar donarak ölürken, sıkı Trump müttefiki olan eyalet senatörü Cruz’un Meksika’ya tatile gittiği iddia edildi

ABD’de 45. Başkan Donald Trump’ın hasımlığından en sadık müttefikine dönüşen ve 3 Kasım 2020 seçimini Joe Biden’ın kazandığının tescil edilmesini bile engellemeye çalışan Teksas Senatörü Ted Cruz, temsil ettiği eyalet kar fırtınası altında elektrik kesik halde donar ve bu yüzden can kayıpları verirken Meksika’ya tatile gitmekle suçlandı.

Trump’ın Meksika sınırına çektiği duvarın hararetli savunucularından da olan Senatör Ted Cruz’un, kendi eyaleti Teksas dondurucu soğuklara teslim olmuş, üç gündür 2.5 milyondan fazla kişi elektriksiz ve dolayısıyla ısıtmasız kalmış, su bile kaynatamazken, Meksika’nın güneşi, sıcak kumları ve deniziyle meşhur Cancun şehrine giden uçakta görüldüğüne dair iddialar sosyal medyayı istila etti. 

Bazıları, bunların bağlamından koparılmış ya da geçmiş bir yolculuğa ait fotoğraflar olduğu görüşünü dile getirdi.

Bazı gazeteciler ise bunun Teksas Senatörü olduğunu teyit ettirdikklerini öne sürerken, Cruz’un sözcüleri iddialarla ilgili sorulara ilk etapta yanıt vermedi.

17 Şubat akşamı Houston Uluslararası Havaalanı terminalinde ve United Airlines’ın Cancun uçağında görüntülenen kişinin Cumhuriyetçi Parti’nin Teksas Senatörü’ne çok benzemesinden hareketle bazı sosyal medya kullanıcıları senatörün geçmiş paylaşımlarıyla karşılaştırarak bu kişinin Cruz’la aynı maskeyi, aynı gözlüğü, aynı yüzüğü, aynı kulaklıkları taktığı ve aynı tenis ayakkabılarını giydiği çıkarımında bulundu.

Terminalde Cruz’un yanında görünen kadının da eşi olduğu sonucuna varıldı.

Sefer bilgilerine göre Cruz olduğu iddia edilen kişinin bindiği uçak, yerel saatle 19.52’de Meksika’nın turistik şehri Cancun’a indi. Bu sırada kar fırtınası yüzünden Teksas dahil güney eyaletlerinde ölenlerin sayısının 24’e çıktığı bildiriliyordu.

İddialara kanır olarak sunulan fotoğrafları paylaşanlar arasında Cruz’un hemşerisi bir milletvekili de vardı. Teksas eyalet meclisinin Houston milletvekili Gene Wu, “Tahmin edin, Teksas’tan hangi ABD Senatörü eyalet ölümüne donarken Cancun’a uçtu” diye tweetledi.

Demokrat Partili Georgia Senatörü Jon Ossof’un kampanyasında çalışan Keith Edward, uçakta bulunanlardan fotoğraflardaki kişinin Cruz olduğunu teyit eden DM’ler aldığını ileri süren tweet attı.

Cruz’un Twitter hesabında ise seyahatle ilgili herhangi bir işaret gözükmedi. Senatör, San Antonio’da ısınma sunan bir merkeze dair bilgi, Güney Teksas sakinlerinin kan bağışı talebi gibi bildirimlerde bulundu.

Devamı için Kaynak: SPUTNIKNEWS

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün