BtcHaberKriptoPara

Ukrayna, Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin Stellar’ı (XLM) Tercih Etti

Abone Ol:google-news

0

04/01/2021

Ukrayna hükümeti, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yaratmak üzere bir platform olarak Stellar (XLM) ağını seçti.

Bir Coindesk haberine göre, Pazartesi günü Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Geliştirme Vakfı (SDF), bir “sanal varlıklar ekosistemi ve ulusal dijital para birimi” oluşturmak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı.

Dijital Dönüşüm ve BT Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov’a göre Ukrayna Ulusal Bankası, 2017’den beri CBDC’nin uygulama olasılığını araştırıyor. Stellar ortaklığı ise artık bu olasılığı gerçek kılacak. Bornyakov yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna’da sanal varlıkların geliştirilmesi için yasal ortamı yaratmaya çalışıyor. Stellar Geliştirme Vakfı ile işbirliğimizin sanal varlık endüstrisinin gelişimine ve küresel finansal ekosisteme entegrasyonuna katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen kripto para birimi ve kar amacı gütmeyen kuruluş Stellar, geçen ay Alman bankası Bankhaus von der Heydt (BVDH) tarafından bir euro stablecoin çıkarma aracı olarak seçilmişti. Alman düzenleyici BaFIN, ayrıca Stellar ağı üzerinde tokenize tahvil ihracını da onayladı.

Devamı için Kaynak: Btchaber.com

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün