Kültür SanatSabah

Değerli kitaplar açık arttırmaya çıkıyor

Yılın ilk ezber bozan ve merakla beklenen Değerli Kitaplar Müzayedesi 24 Ocak Pazar günü saat 17.05’te Levant Antika’da online olarak gerçekleşecek.

Bu müzayedede tamamı bir koleksiyonerde olan 1700’li yıllardan başlayarak 1800’lü yılların sonuna kadar Osmanlı ve Türklerle ilgili hazırlanmış gravür kitapların yanı sıra günümüzde sanatsal değeri olan ‘prestij kitap’ olarak nitelendirdiğimiz az sayıda basılmış özel kitaplar da yer alıyor.

TARİHİ TELGRAF

İkinci müzayede ise 30 Ocak’ta Artam Antik AŞ’de gerçekleşecek. Satışa sunulan kitaplar 22 Ocak tarihinden itibaren online katalog olarak ve Antik Palace sergi salonlarında görülebilir. Bu müzayedenin dikkat çeken parçalarından biri Atatürk’ün Ankara Fetvası’na “Müderrisînden Hacı Süleyman” ismiyle imza koyan Hacı Süleyman Efendi’ye gönderdiği tarihi telgraf.

Hacı Süleyman Efendi, TBMM 1. Dönem, yeni seçimlere gidilmek üzere fesih kararı alınca yine Nazilli’ye döndükten sonra İkinci dönem için adaylığını koymamasına üzülen Mustafa Kemal Paşa, 20 Mayıs 1923 tarihli telgrafıyla onu aday olmaya davet ederken, Hacı Süleyman Efendi’ye “mefkure arkadaşımız” diye hitap etmektedir.

BERGAMALI GALEN’İN TIP KİTANO

Göze çarpan diğer bir eser, 1576 tarihli bir tıp kitabı. Milattan sonra 1. yüzyılda yaşamış olan, Antik Roma’nın en önemli hekimlerinden İmparatorların doktoru, Bergamalı Galen’in tıp kitabı. Galen, tıp doktoru olmasının yanısıra bir bilim insanı ve filozof. Deneysel fizyolojinin kurucusu ve dünyanın ilk spor hekimi olarak kabul edilmiş ve Hekimlerin İmparatoru, Şeyhû’s Seyadile (hekimlerin babası) gibi unvanlarla anılmıştır. Galen’in tıbbi görüşleri “Galenizm” olarak adlandırılır ve yüzyıllar boyunca tıpta etkisini sürdürmüştür. Tıbbın yanı sıra farmakoloji alanında da yeni teoriler geliştirmiştir.

SEYAHATNAMELER DE VAR

Ayrıca müzayedede İstanbul ve Osmanlı coğrafyasına batılı gezginler, araştırmacılar ve diplomatlar tarafından yapılan gezilerin seyahatnameleri de yer alıyor. Örneğin: 2000 yılı aşan geçmişiyle İstanbul kentinin akıl almaz serüvenlerini anlatan Petrus GYLLIUS…

Rus İmparatorluğu’nun son çarı II. NICHOLAS’ın 300 günlük dünya turuna dair ünlü seyahatnamesi. “Doğuya Yolculuk” Çar bu geziden döndükten sonra Rus Coğrafya Topluluğu’na üye seçilmişti.

Tarihte Ege kıyılarının haritasını çizen, “Karamanya” adıyla anılan Anadolu’nun güney sahilleriyle ilgili gözlemleri toplayan ilk gezgin İngiliz Amiral Francis BEAUFORT’.

GRAVÜRLER, HARİTALAR, FOTOĞRAFLAR

Müzayedede ayrıca, yüzyıl başına ait cam negatiflerle albümin baskı eski fotoğraflar, İstanbul ve Türkiye hakkında batıda yayınlanmış eski turist rehberleri, kişiye özel baskı kitaplar gibi son derece ilginç ve geniş bir ilgi yelpazesine hitap eden parçalar var.

Devamı için Kaynak: Sabah

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün