NTVSağlık

ABD’li Dr. Fauci: Nüfusun yüzde 90’ının aşılanması gerekebilir

ABD'li Dr. Fauci: Nüfusun yüzde 90'ının aşılanması gerekebilir

Sürü bağışıklığı için gerekli aşılanma oranı tahminlerini yüzde 70 aralığında yaptıklarını belirten Fauci, “Gerçek rakamı tam olarak bilmiyoruz ama yüzde 70 ila 90 arasında olduğunu düşünüyorum” dedi.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı sürü bağışıklığının kazanılabilmesi için nüfusun yüzde 90’ının aşılanmasının gerekebileceğini söyledi.

ABD’nin önde gelen doktorlarından Fauci, New York Times gazetesine verdiği röportajda, daha önce sürü bağışıklığı için yüzde 70-75 aralığından bahsettiğini ancak hastalık ne kadar bulaşıcıysa aşılanma oranının da o kadar yüksek olması gerektiğini söyledi.

İlk veriler doğrultusunda sürü bağışıklığı için gereken aşılanma oranı tahminlerini yüzde 70 aralığında yaptıklarını söyleyen Fauci, “Gerçek rakamı tam olarak bilmiyoruz ama yüzde 70 ila 90 arasında olduğunu düşünüyorum” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) verilerine göre ülkede şimdiye kadar 1 milyondan fazla kişi Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptırtırdı.

ABD’de onaylanan iki aşıdan Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın iki doz uygulanması gerekiyor.

Trump yönetimi ise yıl sonuna kadar 20 milyon Amerikalıya aşının ilk dozunun yapılmasını hedefliyordu.

ABD’de Covid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers”a göre, 19 milyondan fazla kişi Covid-19’a yakalanırken 336 binin üzerinde kişi de virüs yüzünden hayatını kaybetti.
MUTASYON AŞININ ETKİSİNİ AZALTIR MI?Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün