NTVSağlık

Bez maskeler corona virüse karşı yeterince koruma sağlamıyor

Bez maskeler corona virüse karşı yeterince koruma sağlamıyor

Tüm dünyada 1,7 milyonu aşkın kişinin hayatını kaybetmesine yol açan yeni tip corona virüs pandemisine karşı aşılar uygulanmaya başlanmasına rağmen maskeler hayatımızdan uzun bir süre daha çıkmayacak. Bu nedenle, corona virüse karşı korunmada büyük bir öneme sahip olan maskelerin dikkatli bir şekilde seçilmesi ve kullanılması büyük önem taşıyor. ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, son zamanlarda popülerleşen bez maskelerin, iki metre soyal mesafenin sağlanamadığı ortamda Covid-19’a karşı tam koruma sağlamadığını ortaya koydu.

 Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, sosyal mesafe uygulamadan bez maske takmanın corona virüsün yayılmasını önlemek için yeterli olmadığını gösterdi.

ABD’de yer alan New Mexico Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar beş farklı yüz maskesini inceledi. Her malzemenin , yayılan damlacıkların sayısını büyük ölçüde azalttığı görüldü, ancak ekip kumaş maskelerin hapşırmayla ortaya çıkan corona virüs partiküllerinin uzak mesafelere yayılmasına izin verdiğini keşfetti. Araştırmacılar, bu nedenle bez maske takan kişilerin iki metre sosyal mesafe kuralı uymaması durumda, virüsü başkalarına yayabileceğini söyledi. 

SOSYAL MESAFE OLAMADAN BEZ MASKE KULLANILMAMALI

“Physics of Fluid” adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarlarından Doktor Krishna Kota, “Maske takmak, corona virüsün yayılmasını azaltmaya kesinlikle yardımcı olur, ancak bez maske kullanan insanlar birbirine çok yakınsa, virüsü yayma veya kapma şansları hala var. Corona virüsten korunmak için aynı anda hem sosyal mesafe hem de maske takılması önemli” ifadelerini kullandı. 

Görselde yaygın olarak kullanılan maske tiplerin virüs parçacıklarını hangi oranda geçirdiği görülüyor.

EN İYİ KORUMAYA N95 MASKE SAHİP

Bilim insanları yapılan çalışma kapsamından, insanlardaki öksürük ve hapşırıkları taklit eden bir makine geliştirdi. Makine beş farklı türde maske üzerinde test edildi; N95 maskesi, cerrahi maske, kumaş maske, iki katmanlı kumaş maske ve ıslak iki katmanlı kumaş maske. Araştırmacılar en iyi performans gösteren maskenin N95 olduğunu ve  damlacıkların yüzde 100’ünü bloke ettiğini belirtti. 

Bununla birlikte, araştırmacılar iki metreden daha kısa mesafelerde, damlacıkların yaklaşık yüzde üçünün maskeden içeri girmesinin bir kişinin Covid-19’a yakalanması için yeterli olduğunu açıkladı. Daha önceki çalışmalar da Covid-19 için ortalama enfeksiyon eşiğinin, tek seferde veya ayrı durumlarda solunan bin virüs parçacığı olduğunu gösterdi. Tek bir hapşırmayla ise 200 milyona kadar virüs parçacığı açığa çıkıyor.

HAPŞIRMAYLA ORTAYA ÇIKAN DAMLACIKLARIN YAYILMASINI ENGELLEMİYOR

Diğer taraftan, bilim insanları kumaş maskenin, her biri milyonlarca virüs parçacığı içerebilen bin fazla hapşırma damlasının geçmesine izin verdiğini belirterek, hastalık eiiğini aştığını ortaya koydu. PM2.5 filtreli iki katmanlı kumaş maske ise 600’den fazla hapşırma ile ortaya çıkan damlacığı diğer yüzeyine ulaştırdı. Bu, durum bez maske takan bir kişinin enfekte olan kişiyle arasında yeterli mesafe yoksa Covid-19’a yakalanmasına yetecek kadar damlacığa maruz kalabileceği anlamına geliyor. 

Doktor Kota “Maske takmanın önemi, kişilerin virüsü yayma ve kapma imkanını azaltmasından ileri geliyor. Ancak, çalışmamız bez maske kullanımının yeterli sosyal mesafenin sağlanamadığı toplu taşıma gibi yerlerde işe tam koruma sağlamayacağını ortaya kokuyor. ‘Mümkünse, insanların bez maskeler yerine N95 ya da cerrahi maskelere yönelmesi, aksi takdirde ise insanlarla arasındaki sosyal mesafeye büyük ölçüde dikkat etmesini öneriyoruz” dedi.

HASTALARI GÖRSENİZ MASKESİZ GEZEMEZSİNİZ

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün