NTVSağlık

Çernobil’in etrafındaki halkın yemesine izin verilen mahsullerde tehlikeli kimyasallar bulundu

Çernobil’in etrafındaki halkın yemesine izin verilen mahsullerde tehlikeli kimyasallar bulundu

Tarihteki en kötü nükleer felaketlerden birinin ardından 34 yıl geçmesine rağmen, Çernobil yakınlarında yetişen mahsullerin hala tehlike saçtığı belirtildi. Bilim insanları, santralden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Ivankiv’de yetişen tahılın yarısında önerilen seviyelerin çok üzerinde stronsiyum 90 seviyeleri buldu. Ancak, Ukrayna hükümeti, 2013 yılında gıda ürünlerini stronsiyum 90 için test etmeyi bıraktı. Radyoaktif bir izotop olan madde, kalsiyum gibi dişlerde, kemiklerde ve kemik iliğinde toplanıyor ve ve çok sayıda kanser türüne neden oluyor.

Sovyetler Birliği döneminde 26 Nisan 1986 tarihinde meydana gelen  Çernobil nükleer faciası, tarihte insan eliyle meydana gelen en büyük kazalardan biri olarak biliniyor. Etrafa yayılan radyasyon nedeniyle 100 binden fazla insan bölgeden tahliye edildi  ve bugün hala var olan 30 kilometre çapında insanların girişine  yasak olan bir  bölge oluşturuldu. Kaza sonrası 500 binden  fazla işçi nükleer faciaya müdahalede bulundu ve birçoğu radyasyona maruz kaldı. Meydana gelen kaza esnasında 31 kişi  hayatını kaybetti, fakat çok büyük bir alana yayılan radyasyon nedeniyle  kanser vb. sağlık sorunlarından etkilenenlerin yüz binlerce olabileceği düşünülüyor.
Bununla birlikte 34 yılın ardından felaketin etkileri bölgede hala devam ediyor.  İngiltere’de yer alan Exeter Üniversitesi ve Ukrayna Tarımsal Radyoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 80 kilometre uzaklıkta yer alan Ivankiv’de test ettikleri buğday, arpa, yulaf ve diğer tahılların neredeyse yarısında güvenli olmayan stronsiyum 90 ve sezyum 137 konsantrasyonları buldu.
Ivankiv, ayrıca Çernobil reaktör sahasından 50 kilometre uzakta ve zorunlu dışlama bölgesinin dışında yer alıyor.
Araştırmacılar, ayrıca stronsiyum 90 için test edilen yakacak odunun dörtte üçünün resmi güvenlik sınırlarını aştığını ve tehlikeli kimyasal yerel halkın mahsul gübre olarak kullandığı odun külünde yüksek miktarlarda bulundunu söyledi.
Çalışmanın yazarlarından Iryna Labunska konuya ilişkin yaptığı açıklamda, “Stronsiyum 90’a odaklandık çünkü şu anda toprakta çoğunlukla biyolojik olarak kullanılabilir formda mevcut olduğu biliniyor, yani bitkiler tarafından alınabilir. Ukrayna genellikle Rusya’nın ekmek sepeti olarak görülüyor, ancak stronsiyum 90 için tarımsal testler burada yedi yıl önce sonlandırıldı.  İnsanların, toprak ve bitkilerin devam eden kirliliğinin farkında olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Environment International dergisinde yayınlanan raporda, bölgedeki yüksek radyasyon kirliliği seviyelerin en az on yıl daha devam edeceğini aktarıldı. Çalışmada, 2011-2019 yılları arasında Ivankiv’deki 13 yerleşim yerinden tahıl ve çam örnekleri analiz edildi.
Ukrayna Tarımsal Radyoloji Enstitüsü Direkterü Valery Kashparov, “Ivankiv bölgesinde yetiştirilen tahıl ve odun kirlenmesi büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve daha fazla araştırmayı hak ediyor” dedi.
Kashparov ayrıca, Ivankiv’deki yerel elektrik santralinin bölgel halkı ve çevre üzerindeki etkilerinin araştırılması için de çağrıda bulundu.
Diğer taraftan, Ukrayna hükümeti2013 yılında stronsiyum 90 için ürünlerini test etmeyi bıraktı. Uzmanların bildirdiğine göre, radyoaktif izotop, kalsiyum gibi dişlerde, kemiklerde ve kemik iliğinde birikerek ve çok sayıda kanser türüne neden olabiliyor.
Ukrayna’nın Rivne bölgesindeki doktorlar, ( kazadan yaklaşık 500 kilometre uzaklıkta) kanser, kalp ve kan hastalıkları ve solunum hastalıkları oranlarının arttığını bildirdi. 2006’da da  The Guardian’da yayımlanan bir haberde ise patlama bölgesi ve etrafında doğan bebeklerin neredeyse üçte birrinde fazlasında iç organ deformasyonu olduğu belirtildi.

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün