NTVSağlık

Dünyayı endişelendiren iki yeni corona virüs mutasyonu arasında hangi farklar var?

Dünyayı endişelendiren iki yeni corona virüs mutasyonu arasında hangi farklar var?

Dünya genelinde 1,7 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan corona virüs pandemisi nedeniyle aşılar kullanılmaya başlandı. Ancak,küresel salgın sonlanmaya yaklaşırken corona virüste gelen mutasyonlar tüm dünyada endişeye neden oluyor. İngiltere’de geçen hafta ortaya çıkan “B117” mutasyonunun etkileri henüz anlaşılamamışken, bilim insanları Güney Afrika’da “501Y.V2” adlı yeni bir mutat corona virüs bulundu. Bilim insanları, iki vakası İngiltere’de tespit edilen 501Y.V2 adlı yeni mutasyonun daha bulaşıcı olacağına, gençleri daha fazla etkileyebileceğine ve aşılara biraz daha dirençli olabileceğine inandıklarını açıkladı. Bununla birlikte, Güney Afrika varyantının daha fazla Covid-19’dan hali hazırda iyileşmiş kişileri “yeniden enfekte” etmesini sağlayabileceğine dair endişeler bulunuyor. Bilim insanları, kısa bir süre arayla ortaya çıkan B117 ve 501Y adlı iki mutasyonu aşıları nasıl etkileyeceğinden kaç kişiyi enfekte ettiğine, bulaşma hızından bağışıklık sistemine etkilerine kadar pek çok açıdan birbiriyle karşılaştırdı.

İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock, dün Güney Afrika’dan gelen 2 kişide yeni tip corona virüsün daha da hızlı yayılan başka bir türünün tespit edildiği açıklamış ve “Bu yeni tür, oldukça endişe verici. Çünkü daha da bulaşıcı ve İngiltere’de keşfedilen yeni türden daha fazla mutasyona uğramış gibi görünüyor” ifadelerini kullanmıştı. Bununla bilikte “501Y.V2″ olarak adlandırılan ve Güney Afrika’da görülen yeni mutasyonun Afrika’daki yeni vakaların yaklaşık yüzde 80 ila 90’ını oluşturuyor. Geçen hafta ise İngiltere’de B117 adlı ve yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğuna inanılan farklı bir mutasyon bulunmuş ve 30’dan fazla ülke, İngiltere’ye seyahat yasağı getirmişti.  Güney Afrika’daki bilim insanları ise ” 501Y.V2” olarak bilinen yeni varyantı tam olarak anlamak için hala “sakin ve metodik bir şekilde” çalıştıklarını açıkladı.
Güney Afrika’daki yeni mutant virüs ile ilgili araştırmalara liderlik eden uzmanlardan biri olan Doktor  Richard Lessells,”Verilerimizi İngiltere’den gelen bilgilerle bir araya getirirsek, Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonun kişiden kişiye yayılmada biraz daha etkili olduğunu görüyoruz ve bu iyi değil. Bizimki, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyondan daha fazla endişe uyandırıyor. Çünkü aşılara karşı daha dirençli olabilir.  Diğer bir endişe de yeniden enfeksiyon. Şu anda elimizdeki tüm soruları yanıtlamak için laboratuvarda dikkatli ve metodik bir çalışma yapıyoruz ve bu zaman alıyor” ifadelerini kullandı.
Araştırmacılar, Güney Afrika’daki mutasyonun, İngiltere’dekine benzer bir şekilde corona  virüsün ACE2 reseptörlerine bağlanan kısmı olan ve aynı zamanda enfeksiyon sırasında veya aşılama sonrasında üretilen birçok antikor için ana hedef olan başak proteininde birden fazla değişikliğe sahip olduğunu bildirdi.
Bilim insanları, hem İngiltere mutasyonunda hem de Güney Afrika’da mutasyonunda ortak olan bu durumun virüsün  hızlı yayılma yeteneği için önemli olduğuna ve Pfizer/BioNTech ve Moderna da dahil olmak üzere başak proteini etkileyen aşıları etkileyebileceğini düşünüyor.
Bununla birlikte, bilim insanları  Güney Afrika varyantında tespit edilen mutasyonların, virüsün hücrelere daha iyi bağlanmasına ve B117 de dahil olmak üzere önceki varyantlardan daha iyi girmesine izin verebileceğini ve potansiyel olarak bulaşmayı kolaylaştırabileceğini söyledi. Diğer taraftan, daha önce  B117’nin yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğunun düşünüldüğü aktarılmıştı.
Bilim insanları yerel medyaya yaptıkları açıklamada, “Bu aşamada, yeni mutasyonun daha şiddetli hastalık veya daha fazla ölümle ilişkili olduğuna dair net bir kanıt yok, ancak klinisyenler, “501Y.V2 “nin hastalığın seyrini değiştirip değiştirmediğini belirlemek için daha fazla çalışma yapıyor, Hastalar büyük olasılıkla daha önce olduğu gibi aynı semptom spektrumunu gösterecekler” değerlendirmesini yaptı.
Ancak, epidemiyologlar, yeni mutasyonun sağlık sistemlerini alt eden bir hızla yayılması durumunda ölüm oranlarının artabileceğine aktardı. Araştırmacılar, “501Y.V2 “nin Güney Afrika’daki yayılımını, ülke çapında faal olan  bir laboratuvar ağı ile rutin bir şekilde gözlemdediklerini ifade ederek, şimdiye kadar 50’den fazla farklı sağlık tesisinden toplanan yaklaşık 200 örnekte bulunduğunu açıkladı. Başlangıçta kıyı bölgeleriyle sınırlı olan mutasyonun şu anda iç kesimlerde yayıldığına dikkat çekti.  Şu anda ise mutant virüsün ülkenin yüzde 80 ile 90’unda etkili olduğu düşünülüyor.
Biyoteknoloji şirketi Crisp tarafından bu hafta yayımlanan bir çalışmada, “Corona virüsün 501Y.V2 adlı mutasyonu hızla yayıldı ve haftalar içinde Doğu Cape ve Western Cape eyaletlerinde baskın tür haline geldi. Mutasyonun önemi henüz belirlenmemiş olsa da, diğer tülerin hızlı yer değiştirmesini gösteren genomik veriler, bu soyun artmış bulaşabilirlik ile ilişkili olabileceğini gösteriyor ”denildi.
Güney Afrika, şu ana kadar Covid-19 kaynaklı 25 bini aşkın  ölümle birlikte 950 bin vaka  bildirildi. Ancak, araştırmalar ölü sayısının 56 binden fazla olduğunu gösteriyor.
Güney Afrika’daki ilk corona virüs dalgasının  Temmuz ve Ağustos aylarında zirveye ulaşmasının ardından bir süre günlük yeni vaka sayısı  önemli ölçüde düştü. Ancak, yeni enfeksiyonların sayısı Aralık ayının başında hızla artmaya başladı ve bu hafta başında 11 bine ulaştı. Vakaların çoğunu 15-25 yaşları arasındaki gençler oluşturuyor,  ancak bunun yeni mutasyonun bir sonucu olup olmadığı bilinmiyor.
İngiltere’de görülen ortaya çıkan B117 adlı varyasyon en son Singapur’da orta çıktı ve böylelikle virüsün sıçradığı ülke sayısı 7’ye yükseldi. Virüs ayrıca İtalya, Hollanda, Danimarka, Belçika, Avustralya ve İskoçya’da da tespit edildi. Güney Afrika’da ortaya çıkan 501Y.V2’nin ise ülke dışında şu anda sadece İngiltere’de iki kişide ortaya çıktığı biliniyor.

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün