SağlıkYeniçağ Gazetesi

Herkesin tartıştığı konuda gerçek ortaya çıktı. 6.5 milyon doz bir uçağa sığar mı. 162 bin 500 kutu aşı nasıl geldi

YENİÇAĞ/ TOLGA ŞAHİN

Korona virüse karşı Çin menşeli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen CoronaVac aşılarının ikinci partisi olan 6.5 milyon doz aşı Türkiye’ye geldi.

Aşının ülkeye gelmesiyle beraber sosyal medyada 6.5 milyon doz aşının bir uçağa nasıl sığdırıldığıyla ilgili tartışmalar da başladı.

6.5 MİLYON DOZ AŞI UÇAĞA SIĞAR MI?
Bazı kullanıcılar 6.5 milyon doz Sinovac aşısının yaklaşık 1.000 metreküpden fazla yer kaplayacağını bizim kargo uçağımızın ise 200 metre küp olduğunu iddia etti. Bazı kullanıcılar ise bir kutuda 40 adet olduğunu bununda 162 bin 500 kutu yapacağını yazdı.

ÖZEL İLAÇ TANKLARIYLA GETİRİLDİ BURADA KUTULANACAK
İYİ Parti İBB Meclis Üyesi Ali Kıdık aşıların nasıl getirildiğini açıkladı. Kıdık acil kullanımı gerekli olan aşıların kutu içerisinde diğer aşıların ise özel ilaç tankları içinde getirildiğini ve aşıların burada kutulanacağını açıkladı.

Konuyla ilgili Kıdık, “6.5 milyon aşı bir uçağa nasıl sığar diye merak edenlerin, merakını gidereyim. Bu aşılar bildiğiniz gibi paketli gelmiyor. Özel ilaç tankları düşünün o şekilde kütle halde geliyor ve Türkiye’de aşı dozu haline getiriliyor. Yakıt tankları gibi düşünün. Bilmem aydınlatabildim mi! Acil aşılamalar için doz halinde gelenler de var elbette.” İfadelerini kullandı.

ali-kidik-005.jpg

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün