NTVSağlık

İlk kez tespit edildi: Doğum sırasında anneden çocuğa kanser hücresi geçti

Japonya’da anneden çocuğuna doğum sırasında kanser hücresi geçebildiği tespit edildi.

ABD’li ünlü bilim dergisi New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada, Japonya’da iki annenin 6 yıl ve 23 ay önce yaptıkları doğumlar sırasında, çocuklarına kanser hücresi geçirdiği açıklandı.

‘RAHİM AĞZI KANSERİ HÜCRELERİ SOLUNUM YOLUYLA GEÇTİ’

Rahim ağzı kanseri olduğu belirtilen annelerin yaptıkları doğumlarda çocukların nefes yoluyla kanser hücrelerini aldığı tespit edilirken, çocukların akciğer kanseri oldukları açıklandı.

23 aylık ve 6 yaşındaki iki erkek çocuktan alınan akciğer hücre örneklerinde, annelerinin rahim ağzı kanserinin hücreleri tespit edildi.

Doğum sırasında kanser geçişi vakasının ilk kez tespit edildiği belirtilen araştırmada, 23 aylık ve 6 yaşındaki erkek çocukların akciğerlerinde tespit edilen tümörlerde y kromozomuna rastlanmadığı görüldüğü, bu sebeple kanserin babadan geçemeyeceği belirtildi. 

ANNE KARNINDA KANSER GEÇİŞİ ORANI 500 BİNDE 1

Bu vakaların doğum sırasında tespit edilen ilk vakalar olduğu belirtilirken araştırmada, bebeğin anne karnındayken kanser olma ihtimali de açıklandı.

Kanser hücrelerinin anne karnında fetüse geçmesi vakalarının her 500 bin kanserli annede 1 görüldüğü belirtilirken doğan her bin bebekten birinde kanser hücresi tespit edildiği açıklandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün