SağlıkYeniçağ Gazetesi

Litresi 10 bin liradan alıcı buluyor. Binbir derde deva diye satılıyor

Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Arıcılık Eğitmeni Zeynep Yıldız Mavi, “Her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında Toros dağlarının 2000 rakım’dan yükseklerde arı kovanlarından elde edilen propolisler, Aralık-Ocak-Şubat aylarında bir dizi işlemlerden geçirilerek sıvılaştırılıyor. Sıvılaştırılan propolisin litresi şuanda 10 bin TL den satılıyor. Son 10 yıl öncesine kadar insanlar tarafından bilinmeyen ve hatta atık diye arıcılar tarafından atılan propolis maddesi, şuanda insanlar tarafından en çok kullanılan arı ürünleri arasında yerini aldı. Covid-19 salgını nedeniyle propolis’e olan talep geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüzde 1000 oranında arttı diyebiliriz” dedi.
Propolislerin kovanların dezenfektanı olduğunu belirten Mavi, “Arının ürettiği yaklaşık 15 üründen biri olan propolise kovanların dezenfektanı da diyebiliriz. Arıların kovanlara ve tuzaklara yaptıkları propolisleri çok hijyenik bir ortamda kazıma yöntemi ile alınması gerekiyor. Propolisleri güneşte kuruttuktan sonra dünya standarlartı olan 30 gram Propolise iki katı etil alkol veya zeytinyağı katılarak çözülür. Bu karışım yaklaşık 20-25 gün boyunca sıvı haline gelene kadar çalkalanır ve hazır hale getirilir.  Daha sonra sıvı halde olan propolisleri süzgeçten geçirilerek küçük şişelere aktarılarak kullanıma hazırlanır. Propolisi hazırlarken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Karışımda yeteri kadar propolis konulması çok önemlidir” diye konuştu.

“TALEBE YETİŞEMİYORUZ”

Mavi “Son zamanlarda covid-19 salgın hastalığı nedeniyle insanların büyük talep gösterdiği propolis bu yıl satış rekoru kırdı diyebiliriz. Propolisincan vücuduna saymakla bitmeyen faydası vardır. En önemlileri , kanser, mide rahatsızlığı, ağış içi yaralar, diş eti rahatsızlıkları, mide rahatsızlığı, bağırsak rahatsızlığı ve hücre yenileme gibi büyük faydası olan bir maddedir. Onun için daha önceki yıllarda satmakta zorlandığımız propolis talebine bu yıl yetişemiyoruz. 25 Gr. Lıkpropolisin fiyatı 75 TL, 50 Gr. Lıkpropolisin fiyatı ise 150 tl. den satışı yapılıyor. Sıvı halde litresi 10 bin TL’ye alıcı bulan propolis, günde insanın kilosunun 1/10’u kadar damlası tüketilerek alınabilir” ifadesini kullandı.

Kaynak: DHA

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün