NTVSağlık

SABİM 184 hattı nedir?

SABİM 184 Whatsapp Danışma Hattı”  yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında, yazılı mesaj üzerinden vatandaşlara danışmanlık hizmeti vermek amacıyla Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezince kurulmuştur.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunca hazırlanan algoritma çerçevesinde hizmete sunulan danışma hattı, 7 gün 24 saat vatandaşların güvenilir ve güncel bilgilere ulaşmasını amaçlıyor.

Vatandaşlar, Covid-19 hakkındaki genel bilgiler, korunma yolları, tıbbi maske kullanımına kadar birçok konuya ilişkin merak edilen sorulara SABİM 184 Whatsapp Danışma Hattı ile cevap bulabiliyor.

Vatandaşlara bu hizmet için tahsis edilen “0541 888 0184” numaralı Whatsapp hattı üzerinden verilen danışmanlık hizmeti kapsamında riskli vatandaşların ne yapması gerektiği konusunda detaylı bir yönlendirme hizmeti de sunuluyor.

SABİM 184’E NASIL ERİŞİM SAĞLANIR?

Bu hizmet için tahsis edilen iletişim numarası telefon rehberine eklendikten sonra SABİM 184 Whatsapp Danışma Hattı’na yazıldığında, “Bu hat, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Lütfen yapmak istediğiniz işlemin başında yer alan rakamı yazarak cevaplayınız.” seçeneği ekrana çıkıyor.

Tuşlama işlemi yapıldıktan sonra algoritma sorularına ve verilen cevaplara göre hastalık şüphesinin değerlendirilmesi yapılıyor.

Riskli kişiler belirtilerine ve durumlarına göre SABİM bünyesindeki sağlık personeline, sağlık kurumlarından muayene randevusu alması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne (MHRS) ve aile hekimlerine yönlendiriliyor ve SABİM tarafından takibi yapılıyor.

BAKAN KOCA’DAN ‘SABİM’ AÇIKLAMASI

Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, Covid-19 aşısının sadece Bilim Kurulunca belirlenen öncelik sırasına göre ve herkes için ücretsiz yapıldığını belirtti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bakan Koca, “Vatandaşlarımıza ulaşarak, aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır. SABİM 184’e ihbar edin” ifadelerini kullandı.

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün