NTVSpor

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi

Hollanda’nın en büyük futbol stadyumunda corona virüs deneyi

Bilim insanları, Hollanda’nın Amsterdam kentinde yer alan ülkenin en büyük futbol sahasında taraftarların birbirine nasıl corona virüs bulaştırabileceğini test etmek amacıyla ilginç bir deney gerçekleştirdi. Stadyumda bulunan boş koltuklara yerleştirilen spreylerden düzenli olarak insan tükürüğüyle aynı yapıya sahip bir madde püskürtüldü.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan Johan Cruyff Arena’da yeni tip corona virüsün kalabalık alanlarda nasıl yayıldığına ilişkin bir deney yapıldı.
Ülkenin en büyük futbol sahasında boş taraftar koltuklarına yerleştirilen yüzlerce sprey, sensörler aracılığıyla insan tükürüğünün yapısına benzer bir maddeyi düzenli olarak püskürttü. Kısa bir süre sonra tüm sahanın buharla dolduğuu gözlendi.
Çalışmayı gerçekleştiren Eindoven Teknoloji Üniversitesi’nden aeorodinamik mühendisliği profesörü Bert Blocken, amaçlarının  corona virüsün kalabalıklarda ne kadar kısa sürede yayıldığına dikkat çekmek olduğunu belirterek, virüsün havada  nasıl yayıldığına dair bilimsel çalışmalara daha fazla kanıt eklemek olduğunu ifade etti.
Blocken, “Virüsün futbol sahaları ya da konser salonları gibi çok kalabalık ve coşkulu alanlarda havadaki yayılımına ilişkin literatürde neredeyse hiçbir araştırma yok” ifadelerini kullandı.
Bununla birlikte, bilim insanları arasında aeorosol tipi yayılmamının corona virüsün toplumdaki bulaş riskinde oynadığı role ilişkin artan bir fikir birliği ortaya çıkıyor.
Corona virüs havada yayılırken iki farklı yol izliyor. Bunlardan ilki damlacık yoluyla yayılma, ikincisi ise aeorosol tip yayılma. Uzmanlar, ağız ve burundan yayılan damlacıkların bir saç telinin üçte biri kadar olduğunu  ve bunların gözle görülebileceğini söyledi.
İkinci yol ise insanların konuşmasıyla havaya yayılan aerosol tipi yayılma. Bu iletim şeklinde damlacık bulunmuyor ve virüslü parçacıklar gözle görülmüyor. Uzmanlar aerosol tipi yayılmanın diğerinden daha tehlikeli olduğunu, ancak kapalı ortamlardan uzak durarak önlenebileceğini belirtiyor.
Diğer taraftan Blocken, çalışamnın 730 taraftar ile brilikte genişletilmesi için gerekli izinlerin çıkmasının beklenildiğini ifade ederek, aeresol tip yayılmanın riskinin azaltmanın yollarını aradıklarını ifade etti.

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün