GündemSpor

Japonya’nın sumo şampiyonu Hakuho koronavirüse yakalandı

Japonya Sumo Derneği (JSA) Salı günü yaptığı açıklamada, rekor sahibi sumo şampiyonu Hakuho’nun Yeni Yıl turnuvasından birkaç gün önce koronavirüs testinin pozitif çıktığını bildirdi.

Dernek sözcüsü, Hakuho’nun çalıştığı Miyagino Sumo Salonu’nda başka pozitif vaka olup olmadığını test etmediklerini ve Hakuho’nun semptom gösterip göstermediğinin net olmadığını söyledi ancak yerel basın şampiyonun koku kaybını fark ettikten sonra test edildiğini yazdı.

44 turnuva rekoru kazanan ve sumonun en yüksek derecesi olan ‘yokozuna’ ünvanına sahip Moğolistan doğumlu 35 yaşındaki oyuncu, Pazar günü Tokyo’da başlayacak 15 günlük Yeni Yıl Büyük Sumo Turnuvası için hazırlanıyordu.

Dernek sözcüsü, Hakuho’nun turnuvaya katılımının henüz belirsiz olduğunu söyledi.

Hakuho, Osaka’daki Spring Grand Sumo Turnuvasını kazandığı Mart ayından bu yana diz sakatlığı geçiriyordu. Hakuho siz sakatlığından ötürü turnuvayı tamamlayamamıştı.

Hakuho bu yıl üst üste üç turnuvadan çekildi ve Kasım ayında dernek ve bir diğer yokozuna ünvanı sahibi sumocu Kakuryu tarafından tekrarlanan devamsızlıklar nedeniyle resmi bir uyarı aldı.

Bu uyarı, sumocular içinde oldukça ciddi bir anlama sahip ve üstü kapalı bir ‘emekliliğe çağrı’ olarak nitelendiriliyor.

Munkhbat Davaajargal olarak dünyaya gelen Hakuho, 15 yaşında sumo dünyasına girmek için Japonya’ya geldi ve Eylül 2019’da Japon vatandaşlığını kazandı.

Japonya’da geçen Mayıs ayında 20 yaşındaki bir sumo güreşçisi koronavirüse yakalanıp çoklu organ yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Devamı için Kaynak: SPUTNIKNEWS

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün