Teknoloji

PlayStation 4 modellerinin bazıları artık satılmayabilir

Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Sony, bazı PlayStation 4 modellerinin üretimini durdurmuş olabilir. Japon bir perakendeci tarafından belirtiliyor.

Twitter’da Cheesemeister tarafından tespit edilip tercüme edildiği üzere, bölgedeki bir perakendeci, müşterilere “üreticinin üretimi durdurması nedeniyle” artık beş PlayStation 4 modelinin stoklara alınmayacağını belirtti. Stoklara alınmayan bu beş model ülkemizde çok yaygın olmasa da Sony’nin yavaşça yeni PS4’ler üretmekten elini çektiğine işaret eden bu durum gelecekte durdurulacak üretimin habercisi olabilir.

Beş PlayStation 4 modeli artık stoklara alınmayacak

Söz konusu modeller PS4 500GB Glacier White, PS4 1TB Jet Black, PS4 1TB Glacier White, PS4 2TB Jet Black ve PS4 Pro 1TB Glacier White olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde satışı zaten yapılmayan -yapıldıysa da ben görmedim- bu konsollar için Sony’nin üretimi durdurduğu ve stokların yenilenmeyeceği söyleniyor. Henüz PlayStation’dan resmi bir yorum veya diğer bölgelerdeki fiziksel perakendecilerden benzer bir bildirim gelmedi.

Ancak geçen ay, Sony’nin resmi PlayStation Direct mağazası, artık PlayStation 4 Pro konsollarını satışa sunmayacağını kısaca açıkladı ve bu, Sony’nin modelin üretimini durdurmaya başlayabileceği spekülasyonlarına yol açtı. 2019 yılında tüketicilere doğrudan donanım, yazılım ve aksesuar satmak için açtığı ABD çevrimiçi mağazası, Aralık ayında PS4 Pro ürün sayfasında şu mesajı görüntüledi: “Şu anda bu ürünü gelecekte yeniden stoklama planımız yok.”

PlayStation 4 modellerinin bazıları artık satılmayabilir

Açıklamayı vurgulayan basın haberlerinden kısa bir süre sonra PlayStation Direct, gelecekte PS4 Pro’yu artık stoklamayı planlamadığını belirten mesajı kaldırdı. Sony, herhangi bir PlayStation 4 modelinin üretimini durdurma ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte PS5’e yönelik yoğun erken talep ve şirketin oyuncuları “daha önce hiç teslim etmediğimiz bir ölçekte ve hızda” yeni nesil konsola geçirme tutkusu göz önüne alındığında, aşamalı olarak kaldırmaya başlansaydı hiç şaşırtıcı olmazdı. Eski sistem, birkaç yıl daha yazılımla desteklenmeye planlanmış olsa bile fiziksel üretimin yavaşlayarak durması bu bağlamda şok edici bir gelişme olmamalı.

Ülkemizde de daha önce var olmayan ilave gümrük vergisinin %50 oranından %20’ye düşürülmesiyle PlayStation 5 fiyatlarında bir düşüş bekleniyor. Son nesil konsolların yavaş yavaş piyasadan çekilmesiyle bu fiyat düşüşü, oyuncuları yeni nesil konsollara geçiş konusunda biraz daha rahatlatabilir gibi görünüyor. Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Devamı için Kaynak: merlininkazani.com

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün