Teknoloji

Sony PS4 oyunlarında crossplay konusunda çok katı

Epic vs. Apple davasında ortaya çıkan belgeler, Sony’nin PlayStation oyunlarının başka platformlardaki oyuncularla oynanmasını istemediğini gösteriyor.

Epic vs Apple davası çok fazla belgeyi ortaya çıkarttı ve bu da aslında Sony’nin çok oyunculu oyunlarda crossplay özelliğinden ne kadar nefret ettiğini gözler önüne seriyor. Bilmeyenler için ufak bir giriş yapalım, crossplay farklı platformlardaki oyuncularla aynı sunucu üzerinden eşleşip, birlikte oynamanızı sağlayan bir özellik. Örnek vermek gerekirse Rocket League’i bilgisayarınızdan oynarken, konsollardan oynayan oyuncularla aynı maça girebilmeniz crossplay özelliği sayesinde gerçekleşiyor.

Ve Sony bu crossplay işinden hiç hoşlanmıyor

İlk kez 2018’de Fortnite oyuncularının kamuoyuna tepkisi, Sony’yi PS4’te crossplay özelliğini oyun için getirmeye itmişti. Fortnite ile olan büyük değişime kadar Sony defalarca Minecraft ve Rocket League gibi oyunlarda çapraz oyunu desteklememeyi seçmişti. Epic Games v Apple davasından yeni yayınlanan belgeler, Epic’in çapraz oyun için Sony ile nasıl pazarlık ettiğini gözler önüne seriyor. Sony, crossplay özelliğini desteklediği oyunların geliştiricilerinden, diğer platformlarda elde ettiği kazançlara göre ücret almaya başlamış.

“Platformlar arası gelir paylaşımı” başlıklı 2019 Sony belgesinde, PS4 dışındaki platformlarda parasının önemli bir kısmını kazanan oyunlar için bir telif ödeme politikasını özetliyor. “Herhangi bir ayda PSN gelir payının PS4 oynanış paylaşımına bölünmesi oranı 0,85’in altındaysa, ortak gelirdeki azalmayı dengelemek için SIE’ye bir telif ödenecektir.”

Sony PS4 oyunlarında crossplay konusunda çok katı

Bu da oyunun kazanıp, PSN’in kazanamadığı durumlarda sadece crossplay özelliğini desteklediği için Sony’nin telif ücreti talep ettiğini gösteriyor. PlayStation oyuncularının başka yerlerde paralarını harcamaları anlaşılan Sony’nin hoşuna gitmiyor. Ancak eğer tüm platformlarda ayda 1 milyon dolar gelir elde eden bir oyunun 900.000 doları PSN’den geliyorsa, toplam oyuncu tabanının %95’i Sony’nin platformundaysa, geliştiricinin herhangi bir telif ödemesine gerek kalmıyor.

Sony’nin crossplay konusundaki bu tutumunun elbette desteklediği oyunlar için harcayacağı altyapı maliyetlerini karşılamak ve yaptığı bir işten kâr etmek için biraz katı olduğu görülüyor. Epic Games CEO’su Tim Sweeney’e göre Epic, PS4’te Fortnite oyunlarına izin verilmesi için gerekli koşulları kabul etmek zorunda kaldı. Epic CEO’suna göre crossplay özelliği için tazminat ödenmesinin zorunlu olduğu tek platform, Sony’nin PlayStation konsolu. Tabi belgeler 2019 yılından olduğu için Sony bu konuda tutumunu değiştirmiş olabilir.

Devamı için Kaynak: merlininkazani.com

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün