DünyaTRT HABER

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın telefon trafiği yoğun

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Blinken, Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Don Pramudwinai, Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Locsin ve Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile ayrı ayrı telefonda görüştü.

Blinken, Don ile görüşmesinde ABD ile Tayland savunma ittifakının gücünün altını çizerek koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik küresel gelişmeleri gözden geçirdi.

Görüşmede iki ülkenin “açık ve özgür Hint-Pasifik bölgesi”nde ortak refah, güvenlik ve değerlerinin ilerletilmesi için birlikte çalışmanın önemine değinildi.

Filipinler’e destek mesajı

Blinken, Locsin ile görüşmesinde ise ABD-Filipinler ittifakının “açık ve özgür Hint-Pasifik bölgesi” için hayati olduğunu teyit etti.

ABD’li bakan, Karşılıklı Savunma Anlaşması’nın hem iki ülkenin güvenliği hem de Güney Çin Denizi dahil Pasifik bölgesinde Filipinler’in silahlı kuvvetlerine, sivil gemilerine veya hava araçlarına yapılacak silahlı saldırıya karşı açıkça uygulanmasının önemini vurguladı.

Blinken Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki hak iddialarını reddettiğinin altını çizerek “Çin’in baskısı karşısında Güneydoğu Asyalı ülkelerle dayanışma içinde olacaklarını” kaydetti.

Filipinler Çin’i protesto ediyor

ABD’li bakanın dayanışma mesajı, Filipinler’in, Çin’i, Sahil Güvenlik ekiplerinin tehdit algısının güncellemesine yönelik çıkardığı bir yasa nedeniyle protesto etmesinin akabinde geldi.

Locsin, dün yaptığı açıklamada Çin’in çıkardığı yasanın, “yasaya karşı gelen herhangi bir ülkeye savaş tehdidi”, bu duruma itiraz etmemenin ise “boyun eğmek” anlamına geldiğini söylemişti.

Çin, 23 Ocak’ta çıkardığı kanun çerçevesinde, sahil güvenlik ekiplerine, “denizlerde yabancı kuruluşlar veya şahıslar tarafından ulusal egemenlik ve yargı yetkisinin ihlal edildiği durumlarda silah kullanımı da dahil gerekli tüm tedbirleri alma” yetkisi tanımıştı.

Avustralya ile ‘koordinasyon ihtiyacı’ görüşüldü

Blinken-Payne görüşmesinde ise Hint-Pasifik bölgesinde aynı fikri taşıyan ülkelerle iş birliğinin ilerletilmesi noktasında birlikte çalışmaya yönelik bağlılık vurgulandı.

İki bakan ayrıca insan hakları, hukukun üstünlüğü ve bölgesel güvenliği teşvik eden karşılıklı küresel dış politika öncelikleri konusunda yakın koordinasyon ihtiyacını ele aldı. 

Kaynak: TRT HABER

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün