DünyaTRT HABER

Arjantin’de ayrıcalıklı aşı uygulaması sokakları karıştırdı

Buenos Aires’te binlerce kişi devlet başkanlığı binası Casa Rosada’nın önünde bulunan Mayıs Meydanı’nda toplandı. 19 Şubat’ta ortaya çıkan ve eski sağlık bakanının istifasına yol açan ayrıcalıklı aşı skandalını protesto etti.

Göstericiler, Devlet Başkanı Alberto Fernandez hükümeti karşıtı slogan attı ve Casa Rosada’nın demir parmaklıklarına hükümet karşıtı dövizlerle siyah kurdeleler astı.

Bazı göstericiler de protestoya arabalarıyla katılarak korna çalma eylemi yaptı. Gösteriler, ülkenin Cordoba, Mar del Plata ve Mendoza gibi şehirlerinde de düzenlendi.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

Arjantin Sağlık Bakanı istifa etmişti

Hükümete yakınlığıyla bilinen ünlü gazeteci Horacio Vertbisky’nin, arkadaşı olan eski Sağlık Bakanı Gines Gonzalez Garcia aracılığıyla kendisine COVID-19 aşısı yapıldığını duyurması ülke gündemine oturmuştu.

Garcia’nın istifasına yol açan aşı skandalında aralarında eski Devlet Başkanı Eduardo Duhalde, bazı siyasiler ve hükümete yakın kişilerin bulunduğu 70 kişiye aşı yapıldığı ortaya çıkmıştı.

İltimaslı bir şekilde COVID-19 aşısı yapılması skandalı Arjantin’in yanı sıra Peru ve Ekvador’da da ortaya çıkmış ve bu ülkelerin sağlık bakanları istifa etmişti.

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

1 milyon doz koronavirüs aşısı uygulandı

Arjantin’de 29 Aralık 2020’de başlayan, sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, öğretmenler ve risk grubuna giren yaşlıların öncelik verildiği aşılama planı kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1 milyon doz COVID-19 aşısı uygulandı.

Ülkeye şu ana kadar Sputnik V aşısından 1 milyon 240 bin doz, Hindistan’da üretilen Covishield aşısından 580 bin doz, Çin’de üretilen Sinopharm aşısından da 1 milyon doz getirilmişti.

Yaklaşık 45 milyon nüfuslu Arjantin’de yaklaşık 52 bin kişinin ölümüne sebep olan COVID-19, bugüne kadar 2 milyondan fazla kişide görüldü.

Kaynak: TRT HABER

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün