DünyaYeniçağ Gazetesi

Avukatlar, Sıhhiye Adliyesi önünde toplandı

Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlar, Sıhhıye Adliyesi önünde bir araya geldi. Kamuoyunda çoklu baro olarak bilinen yasaya karşı çıktıları ve eylemlere katıldıkları için savcılık tarafından haklarında soruşturma başlatılan 23 avukata destek olmak için toplanan avukatlar, savcılığın soruşturma kararına tepki gösterdiler.

Grup adına açıklama yapan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan “Soruşturmalarınıza, tutuklamalarınıza, her türlü baskınıza rağmen tekrar haykırıyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz.” dedi. 

SAĞKAN’IN AÇIKLAMALARININ TAMAMI ŞÖYLE

“3 Temmuz 2020 savunma tarihinde bir kilometre taşı; avukatların, meslek örgütleri olan baroların içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenme çabasına karşı tarihsel sorumluluklarını yerine getirdikleri ve kendi seçtikleri baro başkanlarına yapılan zulme karşı savunmayı savunmak için Ankara’da bir araya geldikleri tarihtir. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen, baskıya ve tahakküm çabasına karşı korkmadığını, susmadığını ve biat etmediğini haykıran binlerce meslektaşımız arasından seçilen 23 meslektaşımız hakkında başlatılan soruşturma mesneti korku ve niyeti gözdağı olan beyhude bir çabadan ibarettir.”

“UTANÇ TARİHİNE GEÇMİŞTİR”

“Binlerce meslektaşımız içinden seçilen 23 meslektaşımız üzerinden öncelikle tüm meslektaşlarımıza ve devamında hakkını arayan ve arayacak olan her vatandaşa verilmeye çalışılan bu gözdağı, tam da baroların bölünmesinin hizmet ettiği korku imparatorluğunun önizlemesi olarak utanç tarihine çoktan geçmiştir.

Haklarında soruşturma başlatılan meslektaşlarımız, bizlere gözdağı vermek isteyenlerin “günah keçisi” ise bizlerin de onurudur. İsimleri sadece ısmarlama soruşturma evraklarında değil kutlu avukatlık mesleğinin mücadele tarihinin onurlu sayfalarında çoktan sonsuza nakşedilmiştir.” Bizler, ne 3 Temmuz’da ne de bugün burada 23 kişiden ibaretiz.

“NEREDE OLMAMIZ GEREKİRSE ORADA OLACAĞIZ”

“Bizler, ruhlarımıza ve bedenlerimize giydiğimiz ve ömrü kendi ömrümüze eşit cübbelerimizle aynen yemin ettiğimiz gün gibi her gün adalete gözdağı vermeye çalışan herkesin karşısında binlerce yürek, on binlerce bedeniz. Mesleğimiz uğruna gerekirse 3 Temmuz’da Ankara Adliyesi önünde gerekirse 28 Ocak’ta Savcılık makamındayız. Geriye kalan 363 gün korkunun, karanlığın, nefretin ve beyhude gözdağı çabalarının karşısında nerede olmamız gerekirse orada olacağız.” Hep birlikte, çoğalarak, karanlığın kalbine 23 değil binlerce kez korku salarak…Soruşturmalarınıza, tutuklamalarınıza, her türlü baskınıza rağmen tekrar haykırıyoruz; susmuyoruz, korkmuyoruz, biat etmiyoruz. Gözdağı nitelikli soruşturmalarınıza isim arıyorsanız söylüyoruz; hepimiz oradaydık. Bugün de buradayız, dünya döndükçe ve o cübbe giyildikçe burada olacağız.”

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün