DünyaNTV

Babasından Boris Johnson’a Brexit tepkisi: Fransa vatandaşlığına başvurdu

Babasından Boris Johnson’a Brexit tepkisi: Fransa vatandaşlığına başvurdu

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın önderliğinde gerçekleşen Brexit sonrası, Başbakanın babasından tepki geldi. Boris Johnson’ın babası Stanley Johnson, İngiltere’nin Brexit kararına tepki göstererek Fransa vatandaşlığına başvurduğunu açıkladı.

İngiltere ile AB arasındaki Brexit anlaşmasından sonra bağlarının tamamen kopması sonrası İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a babası Stanley Johnson’dan tepki geldi.

Parisien’in haberine göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın babası Stanley Johnson, Brexit’e tepki göstererek Fransa vatandaşlığına başvurdu.

‘HER ZAMAN AVRUPALI OLACAĞIM’

Fransız basınına konuşan baba Stanley Johnson, “her zaman Avrupalı ​​olacağını” belirtirken Fransızca olarak verdiği röportajda “Bu bir Fransız olma meselesi değil. Annem Fransa’da doğdu, annemin annesi de tamamen Fransızdı. Bu yüzden benim için bu zaten sahip olduğum şeyi geri almak meselesi. Ben Avrupalı olmaktan dolayı çok mutluyum” şeklinde konuştu.

“İNGİLİZLERE AVRUPALI DEĞİLSİN DİYEMEZSİNİZ”

Avrupa Parlamentosu’nun eski bir üyesi olan Stanley Johnson, “Brexit İngilizler için Avrupa kimliğinin sonunu işaret etmez. Ben her zaman Avrupalı ​​olacağım, bu kesin. İngilizlere de ‘Avrupalı ​​değilsin’ diyemezsiniz” ifadelerini kullanırken “Avrupa her zaman ortak pazardan daha fazlasıdır, Avrupa Birliği’nden de daha fazlasıdır. Ancak, evet, Avrupa Birliği ile böyle bir bağa sahip olmak önemli” şeklinde konuştu.

BREXİT RESMEN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

İngiltere’nin Brexit sonrası başlayan geçiş sürecinin bitmesiyle Avrupa Birliği’yle (AB) yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü tarihi birliktelik sona erdi.

İngiltere’nin AB’den tamamen ayrılması, saat 23.00’te Big Ben çanının çalınmasıyla duyuruldu. Yeni tip corona virüs (Covid-19) önlemleri nedeniyle herhangi bir etkinlik düzenlenmedi.

1973’te AB’ye üye olan ve 31 Ocak 2020’de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren İngiltere için yeni bir dönem başladı.

İki taraf arasındaki ticaret, seyahat, göç, hukuk ve güvenlik gibi konularda yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Bundan sonra taraflar, 30 Aralık’ta imzalanan serbest ticaret anlaşmasına göre ticari ilişkilerini sürdürecek, İngiltere AB mahkemelerinin yetki alanının dışında kalacak.

İngilizler, AB ülkelerinde süresiz oturma ve çalışma izni hakkını kaybetti. AB üyesi ülkelerin vatandaşları da İngiltere’de ancak gerekli göç koşullarını karşılamaları durumunda yaşayabilecek.

İngiliz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bankacılık ve hizmet sektörlerinde ne olacağı konusunda hala belirsizlik bulunuyor.

Bu arada Başbakan Boris Johnson yeni yıl mesajında, AB’den ayrılığa ilişkin “Bu, ülke için harika bir an. Özgürlüğümüzü elimize aldık ve bundan mümkün olduğunda en iyi şekilde yararlanmak bize bağlı.” dedi.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere’de Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

AB’den resmen 31 Ocak’ta ayrılan ancak geçiş süreci nedeniyle AB hükümlerine uymaya devam etmek zorunda kalan İngiltere, Brüksel ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

“Adil rekabetin sağlanması”, “ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği” ve “balıkçılık” gibi zorlu konularda anlaşılamaması nedeniyle uzayan müzakereler, geçiş sürecin bitmesine sadece 7 gün kala sonuçlanmış ve taraflar anlaşmayı 30 Aralık’ta imzalamıştı. Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün