DünyaNTV

Ege’de güzel günler de yaşandı

İkili ilişkilerde aylar süren gerginliğin ardından dün Türk ve Yunan diplomatik heyetler tekrar bir araya geldi. Mart 2016’da kesintiye uğrayan istikşafi görüşmeler yaklaşık beş yıl aranın ardından Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yeniden başladı.

Dün 61. turu yapılan istikşafi görüşmelerde sorunlar bir kez daha masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşmelerin ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde Ege dahil tüm sorunların çözümü mümkündür ve bunun için irademiz tamdır. Bölgesel barış ve istikrar herkesin menfaatinedir.” ifadelerine yer verdi.

İstikşafi görüşmelerin bir sonraki turunun Atina’da yapılmasına karar verilirken, masaya tekrar oturulmuş olması her iki tarafta da umut doğurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasında 61. tur istikşafi görüşmeler Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yapıldı. Türkiye ile Yunanistan arasında 61. tur istikşafi görüşmeler Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapıldı.

Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de onlarca yıldır çözüm bekleyen sorunlar ikili ilişkilerde kimi zaman tansiyonun da yükselmesine yol açmıştı ancak ikili ilişkilerde birçok kez unutulmayacak dostluk adımları da atıldı.

1999’da Ege’nin her iki yakasında binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan ardışık depremler “deprem diplomasisi” adı altında tarafları neredeyse yirmi yıl süren bir “yakınlık” sürecine taşımıştı. Önce Gölcük Depremi, üç hafta sonrasında gelen Atina depreminde iki komşu halk “kötü günde” birbirlerinin yardımına nasıl koşacaklarını ortaya koymuştu. Tüm anlaşmazlıklara rağmen, küskün kardeşler gibi, ihtiyaç halinde iki halk yine birbirine kucak açmıştı.

Ardından, Türk-Yunan dostluğunun unutulmaz kareleri birbiri ardına geldi.

Yorgos Papandreou ve İsmail Cem Dışişleri Bakanı iken Sisam Adası’nda birlikte sirtaki yaptı, Türkçe-Yunanca şarkılarla dans ettiler. Ertesi gün birlikte barışı simgeleyen bir zeytin ağacını birlikte diktiler.

Papandreu (solda) ve İsmail Cem Papandreu (solda) ve İsmail Cem

Yıllar sonra Papandreou Başbakan olduğunda İsmail Cem çoktan aramızdan göçmüştü ancak Papandreou bu dostluğu unutmadı. Yunanistan Başbakanı olarak geldiği Türkiye’de Cem’in mezarını ziyaret etti, birlikte ektikleri zeytin ağacından koparılmış bir dalı mezara bıraktı.

İki ülke siyasetçileri arasındaki dostluk, isimler değişse de devam etti.

2004’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile eski Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın düğününde dönemin Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis nikah şahidi oldu.

KOL KOLA BARIŞ ŞARKISI

2015’te Antalya’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için verilen akşam yemeğinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dönemin Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas ile “We are the world” diyerek kol kola barış şarkısı söyledi.

Kasım 2015’te Yunan Başbakan Aleksis Çipras’a Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan kravat hediye ettiğinde de iyimser bir hava vardı. Çipras, kravatı Kıbrıs sorununu çözmek için beraber adaya gittiklerinde takma sözü verdi.

Yunanistan Başbakanı Çipras ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı Çipras ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

Dostluk rüzgarlarının estiği yaklaşık yirmi yıllık süreçte iki ülke arasında düzenlenen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantıları ile siyasiler de iş insanları da tanışma, kaynaşma, birbirilerini dinleme fırsatı buldu. İstikşafi görüşmeler, güven artırıcı önlemler iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için umut zemini oluşturdu.

Ticaret alanında ise önemli adımlar atıldı. Karşılıklı yatırımlar yapıldı, komşuluk ilişkisi ticaretle pekiştirildi. Turizm de bir başka sıcak nokta oldu. İki halk birbirini ziyaret ederek atalarından duydukları toprakları, tarihin ortak mirasını tanıma fırsatı buldu.

KARDEŞ ŞEHİRLERİN SAYISI ARTTI

“Komşu” kavramı her iki tarafta da büyük ilgi gördü. Yunan televizyonlarında hemen hemen her gün yayınlanan Türk dizileri ile Yunan halkının kulağı Türkçeye aşina oldu. Yunanistan’da Türkçe kurslarının sayısı hızla arttı. İstanbul’daki Sişmanoğlu Kültür Merkezi’nde Yunanca dersler başladığında, kısa sürede tüm sınıflar Yunanca öğrenmek isteyen İstanbullular ile doldu.

Kardeş şehirlerin sayısı arttı. Onlarca Türk-Yunan Dostluk Konseri düzenlendi, Türk-Yunan Dostluk Sergisi açıldı. Türkiye anakarası ile Yunan adaları arasında Dostluk Yüzüşleri yapıldı, sporcular iki ülke arasındaki suları yüzerek geçti, barış mesajları dağıttı.

Ege’de güzel günler de yaşandı…

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün