DünyaNTV

Güney Kore’de cinsiyet eşitliğini savunan partinin lideri tacizden dolayı istifa etti

Güney Kore’de Adalet Partisi lideri Kim Jong-Cheol, partisinden bir kadın milletvekiline cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle görevden alındı.

Yonhap’ın haberine göre, Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bae Bok-joo, düzenlediği basın toplantısında kendisine Genel Başkan Kim’in 15 Ocak’ta milletvekili Jang Hye-young’a cinsel tacizde bulunduğunun bildirildiğini söyledi.

Soruşturmanın ardından taciz olayını itiraf eden Kim’in görevine parti disiplin kurulu tarafından son verildi.

‘BÜYÜK BİR ŞOK VE ACI VERİCİ’

Cinsel tacize maruz kalan 33 yaşındaki milletvekili Jang Hye-young yaptığı açıklamada, “Cinsel şiddetin ortadan kaldırılması için birlikte çalıştığım kendi partimizin başkanı tarafından insanlık haysiyetimin aşağılanması büyük bir şok ve acı verici oldu” ifadesini kullandı.

Adalet Partisi lideri Kim Jong-cheol ise, “Mağdurla bedensel temas kurarak, mağdurun ne istediği ne de rıza gösterdiği bariz bir cinsel taciz eyleminde bulundum” dedi. Kim, partiye kendisini en ağır şekilde cezalandırması çağrısında bulunarak “Mağdurdan ve Adalet Partisi’ni destekleyen herkesten tekrar özür dilerim. Kaba cinsel dürtülerimi değiştirmek için çok çalışacağım” ifadelerini kullandı.

ADALET PARTİSİ CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ SAVUNUYOR

Cinsiyet eşitliğini savunan sol görüşlü Adalet Partisi’nin mecliste 6 milletvekili bulunuyor.

Güney Kore’de ise siyaset insanları sık sık cinsel taciz ile gündeme geliyor.

Güney Kore’de daha önce Seul Belediye Başkanı Park Won-soon cinsel tacizle suçlanmasının ardından intihar etmişti. ‘Güney Kore’nin Obama’sı’ (Eski ABD Başkanı Barack Obama) olarak anılan ama sekreterine tecavüz etmekle suçlanan Güney Chungcheong Valisi Ahn Hee-jung da Mart 2018’de istifa etmişti.

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün