DünyaTRT HABER

IKBY: Sincar’da PKK, Haşdi Şabi ile birlikte hareket ediyor

Irak Merkezi hükümeti ile IKBY, 9 Ekim 2020’de Musul’a bağlı Sincar’da PKK varlığının sona erdirilmesini öngörülen Sincar Anlaşması’nı imzaladı. Ancak pratikte henüz bir ilerleme sağlanamadı.

DEAŞ’ın temizlenmesinin ardından Sincar’a yuvalanan PKK militanları bölgeden ayrılmamakla birlikte, Irak halkına tehdit ve baskılarını sürdürüyor.

Irak başbakanlığına bağlı, İran’a yakın Haşdi Şabi milisleri de bölgedeki varlığını her geçen gün artırıyor.

Etnik ve dini gruplardan IKBY’ye başvuru

Türkmenler, Araplar, Ezidiler, Hristiyan ve Kakailer’in temsilcileri, PKK’nın bölgeden çıkarılması için IKBY Başbakanlığına resmi başvuruda bulundu, yardım istedi.

Temsilciler ayrıca Erbil’deki Birleşmiş Milletler ofisine de başvuru yaptı.

IKBY Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf, yapılan başvuruların önemine dikkat çekti, şunları söyledi:

Bu önemli bir gelişmedir. Başta Ezidiler olmak üzere, Türkmenler, Hıristiyanların kendi yurtlarına dönmeleri gerekir. Özellikle Ezidilerin Sincar’a dönmeleri gerekir.

IKBY: Sincar'da PKK, Haşdi Şabi ile birlikte hareket ediyor

Haşdi Şabi ile PKK birlikte

Maruf, bölgede PKK ile birlikte Haşdi Şabi unsurlarının ortak hareket ettiğini de açıkladı:

Bilgilere göre, o bölgede ortak hareket ediliyor. Yani bizim de aldığımız, medyada gördüğümüz bilgilere göre Sincar merkez ve etrafı Haşdi Şabi ile PKK orada olan bazı silahlı gruplar. Şimdi orada bulunuyorlar.”

Ezidilere sözleşme dayatıyorlar

IKBY Meclis Başkan Yardımcısı Muna Kahveci de, PKK’nın Sincar’da Ezidilere bazı sözleşmeler dayattığını, imzalamayanların ise cezalandırıldığını belirtti.

Kahveci, şunları söyledi:

PKK, Ezidileri de rahatsız ediyor. Ezidiler diyor ki biz Sincar’da özgürce hareket edemiyoruz. Hareket edebilenlere de bir form dağıtılmış, kimler onlara yandaşlık yapmıyorsa, onların sözü ile hareket etmediği sürece onları başka yollardan cezalandırıyorlar

Sincar’da kalanlar bölgenin PKK’dan temizlenmesini umutla beklerken, yuvalarını terk etmek zorunda kalanlar ise evlerine dönecekleri günü iple çekiyor.

Kaynak: TRT HABER

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün