DünyaNTV

Özge Güzelsu kimdir?

ABD’de Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’na üst düzey pozisyonlara Türk kadınlar getirildi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın özel kalem müdürü görevine Türk asıllı Didem Nişancı getirlimişti. Joe Biden yönetimine seçilen 2’nci Türk, Savunma Bakanlığı Baş Hukuk Müşavir Yardımcılığı’na atanan Özge Güzelsu oldu.

ÖZGE GÜZELSU KİMDİR?

2011 yılından beri Senato Silahlı Hizmetler Komitesi kadrosunda üye olan Güzelsu, 1998 yılında Harvard Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

2002 yılında Stanford Üniversitesi’nde Hukuk Doktorasını tamamladıktan sonra Türk dış politika üzerine çalışmak üzere 18 ay burslu olarak Almanyada kaldı.

İngilizce ve Türkçeyi iyi derecede bilen Güzelsu Asya Pasifik dış politikası, Çevre Sorunları ve Azınlıklar üzerine çalışmaktadır.

California’da avukatlık yapan, önceden Senato Askeri Komitesi’nde çalışan Özge Güzelsu, Türkiye’ye karşı Kürt gruplara destek veren görüşleriyle bilinen ülkenin ilk siyahi Amerikalı Bakanı emekli general Lloyd Austin’in yönetimi altında Savunma Bakanlığı Baş Hukuk Müşaviri olarak görev yapacak.

ABD’NİN YENİ BAŞKANI JOE BİDEN

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Kaynak: NTV

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün