DünyaTRT HABER

Rusya-Ukrayna arasında diplomat krizi: Bu yaklaşım kabul edilemez

Bakanlık, Rusya’nın Kiev Büyükelçiliğindeki danışmanın “istenmeyen kişi” ilan edilmesine dair Ukrayna’dan nota alındığını açıkladı.

Ukrayna’nın Rus diplomatına yönelttiği suçlamaların “temelsiz” ve “asılsız” olduğu ifade edilen açıklamada, “Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna tarafının dostça olmayan adımını protesto ediyor” ifadesine yer verildi.

“Bu yaklaşım tamamen kabul edilemez”

Açıklamada, Rusya’da Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un “gizli bilgiler temin ettiği” gerekçesiyle gözaltına alındığı ve ülkeyi terk etmesi istendiği anımsatılırken, “Kiev, Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesine ilişkin notayı buna karşılık olarak vermeye çalıştı. Bu yaklaşım tamamen kabul edilemez” vurgusu yapıldı.

Sosonyuk’un Rusya’da “yasa dışı” faaliyetlerde bulunduğu ileri sürülen açıklamada şunlara yer verildi:

“Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus diplomatın Ukrayna’dan sınır dışı edilmesini simetrik önlem olarak değerlendiremez ve Ukrayna’nın Moskova Büyükelçiliği’ndeki diplomatlarından birine yönelik karşı adımların atılması hakkını kendisinde saklı tutar.”

Rusya ve Ukrayna arasındaki “diplomatik” gerilim

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 17 Nisan’da Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’u “gizli bilgiler temin ettiği” gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Sosonyuk’a 19 Nisan’dan itibaren 72 saat içinde Rusya’yı terk etmesini önermişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise buna karşılık olarak Rusya’nın Kiev Büyükelçiliğinin kıdemli diplomatını sınır dışı etme kararı almıştı.

Kaynak: TRT HABER

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün